a tytuł zawodowy magistra prawa. Aplikant musi zdać odpowiedni egzamin wstępny na aplikację adwokacką, w trakcie której przygotowuje się do samodzielnego pełnienia zawodu adwokata. Zarówno aplikanci adwokaccy, jak i adwokaci są członkami adwokatury. Aplikant adwokacki posiada już pewne uprawnienia, które pozwalają mu, między innymi, na sporządzanie i podpisywanie pism procesowych związanych z występowaniem adwokata przed sądami. Ponadto po sześciomiesięcznej aplikacji adwokackiej aplikant może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania oraz organami państwowymi, z wyjątkiem kilku instytucji. Na listę aplikantów adwokackich mogą zostać wpisane osoby, które posiadają nieskazitelny charakter i swoim zachowaniem dają rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.
Sprawy spadkowe
Głównym zadaniem zawodu, jakim jest adwokat, jest udzielanie porad prawnych oraz występowanie przed sądem i urzędami. Rodzaje świadczonych usług oferowanych przez kancelarie adwokackie można podzielić ze względu na poszczególne dziedziny prawa. Jednym z obszarów, w ramach których są świadczone usługi adwokackie, jest prawo spadkowe. Sprawy spadkowe można z kolei podzielić na sprawy związane z nabyciem spadku, sprawy o zachowek czy sprawy testamentowe. Prowadzenie danej sprawy jest uzależnione od potrzeb indywidualnego klienta oraz jego sytuacji prawnej, związanej z szeroko pojętymi sprawami spadkowymi. Wycena usług adwokackich także jest indywidualna, ponieważ zależy od wielu czynników, które wynikają z określonej sprawy. Przykładową ofertą w ramach spraw spadkowych jest kompleksowe prowadzenie działu całości jak i części spadku w trybie sądowym lub polubownym, w tym gospodarstw rolnych. Innym przykładem usługi jest doradzanie w sprawach o zmianę postępowania spadkowego lub w sprawach o uznanie nieważności testamentu.
Praca adwokata
Każda osoba dorosła żyjąca w Polsce przynajmniej raz słyszała o takim zawodzie, jakim jest adwokat. Co więcej, część osób z pewnością korzystała z usług adwokata, a co poniektórzy pracują w tym zawodzie. Nazwa adwokat pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza wzywać pomocy. Adwokat jest prawnikiem, który świadczy różnego rodzaju pomoc prawną, a w szczególności tą polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed urzędami i sądem. Zakres usług świadczonych przez adwokatów jest szeroki. Adwokaci mogą działać indywidualnie, w prywatnych kancelariach adwokackich, lub w zespołach adwokackich. Aby zostać adwokatem konieczne jest ukończenie studiów prawniczych oraz odbycie aplikacji adwokackiej. Ciekawostką dotyczącą tego zawodu jest to, że adwokatów potocznie nazywa się obrońcami sądowymi, nie jest to jednak precyzyjne stwierdzenie. Istnieje wiele kancelarii adwokackich, które oferują usługi prawne z tego zakresu.
Radca prawny a adwokat
Zawód adwokata jest jednym z wielu zawodów, których przedmiotem zainteresowania jest prawo. Charakterystyką zawodu adwokata jest to, że polega on na świadczeniu różnego rodzaju pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami. Innym zawodem związanym z prawem jest radca prawny, który posiada bardzo zbliżony zakres działań do adwokata. Zawody adwokata oraz radcy prawnego są ze sobą pokrewne. Jednak podstawową różnicą miedzy tymi dwoma profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą posiadają radcowie prawni. Natomiast możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym posiadają adwokaci. Podział na adwokatów oraz radców prawnych jest uznawany za sztuczny, więc z tego powodu bywają wysnuwane koncepcje połączenia tych dwóch zawodów w jednej wspólnej korporacji. Jednak póki co, profesje adwokata oraz radcy prawnego pozostają osobnymi zawodami, dlatego warto być świadomym różnicy między tymi pojęciami.